Long Distance Capability
Enhanced EDID
I/O LED Indicators
Active input and output LED indicators.
Multi-Screen Applications
Worldwide Power Supply
Built-in multi-voltage 100-240V, AC worldwide power supply.
Rack-mountable
Type |
Distribution Amplifier |
Bandwidth |
Maximum: 1.65Gbps |
Supports |
HDTV (1080p) and UXGA Signals |
Input |
1x DVI (1.2Vpp – DVI Molex 24-pin) |
Output |
12x DVI (1.2Vpp – DVI Molex 24-
pin) female connectors |
Loop-Through |
No |
Controls |
Select and Read Buttons (on front panel) |
Compliance |
HDCP |
| Power Requirements | 100-240VAC, 50/60Hz |
| Power Consumption | 12W |
| Operating Temperature | +5 – +45°C (41 – 113°F) |
| Storage Temperature | -20 – +70°C (-4 – +158°F) |
| Dimensions (WxHxD) | 19 x 1.7 x 7″ (482.6 x 43.1 x
177.8mm) with rack ears |